torsdag 17 maj 2012

- PC för Alla:

Packard Bell Onetwo S3221: Mångsysslare utan udd

De flesta tillverkare av allt i ett-datorer just nu satsar på underhållningsmarknaden. Stora skärmar, blu-ray, fjärrkontroller avancerade soundbars och videoingångar för att kunna konkurrera med tv-apparater. I ett "compact living"-hem är dessa helt klart ett alternativ till en vanlig dumburk, speciellt om de även har inbyggt tv-kort.

Packard Bell Onetwo S3221 går en lite annan väg och försöker vara en mer traditionell pc för skrivbordet i stället. Lite mindre i formatet, med 20-tumsskärm och kompakt form och lite mer blygsamt utrustad än sina storasyskon. Dvd-brännare i stället för kombinerad dvd- och blu-ray, ingen medföljande fjärrkontroll (även om möjligheten till tv finns med ett inbyggt dvb-t-kort) och lite mer blygsam processor och grafik.

Packard Bell Onetwo S3221
Onetwo S3221 finns i två färger. Denna svarta och en i vit plast. Vilka av dessa som kommer att säljas framöver i Sverige vet vi ännu inte.

Seg men strömsnål AMD
Onetwo S3221 är byggd på processorn AMD E-350, som förvisso börjar bli gammal, men som har en del goda egenskaper. Snabb nog för alla sorters webb och kontorsjobb, och med dess inbyggda Radeon-grafik klarar den också av det mesta i videoväg med god kvalitet.

Datorn är också relativt strömsnål och lätt att kyla. Det är en av datorns främsta fördelar, hur mycket vi än plågar den med video, webbläsar-Flash och andra prestandakrävande saker, så är ljudet från fläktarna behagligt dämpat.

Bildskärmen är en riktigt trevlig historia på 1 600 x 900 bildpunkter. Full hd hade givetvis varit att föredra, men du får i alla fall riktigt bra färger och hyggliga betraktningsvinklar. Under skärmen sitter det ett ovanligt stor högtalardel. Den låter helt okej, men vi hade gärna hört lite mer bas.

Packard Bell Onetwo S3221
Pekgränssnittet ser Android-inspirerat ut, med stor klocka, väder-widget och enkla tydliga ikoner. Du är dock ganska begränsad när det gäller egna anpassningar.


Bekvämt pek
Pekfunktionen är precis och responsiv, även om utbudet av pekanpassade program som vanligt är skralt. Det finns en pekanpassad webbläsare och ett par program för att visa bilder och spela film, samt ett riktigt väl fungerandde menysystem som för det mesta kan fungera som ersättning till vanliga skrivbordet. 

Så vem är Onetwo S3221 till för? Tja, behöver du en surf- och läxläsningsdator till barnen som du inte vill att de ska slösa bort timmar framför datorspel på så är den ett prisvärt val. Vi kan också tänka oss att den passar bra på till exempel en skola med rätt program installerade. Lätt att installera, plugga in och komma igång med, och med bra pekskärm.

Men det är fortfarande svårt att bli imponerad. För en dator som är släppt vintern 2012 känns den ungefär ett år efter sin tid.


Packard Bell oneTwo S3221
Tillverkare: Packard Bell, www.packardbell.se
Processor: AMD E-350, 2x 1,6 GHz.
Grafik: AMD Radeon HD 6130.
Minne: 4 GB ddr3.
Lagring: 1 TB hdd, 5400 rpm.
Anslutningar: 6 x usb 2, lan, tv in, hörlur, mikrofon, subwoofer
Trådlöst: 802.11b/g/n.
Kortläsare: Sd, sdhc, mmc, ms, ms pro.
Bildskärm: 20 tum kapacitiv multitouch, 1600 x 900 bildpunkter.
Webbkamera: 2 megapixel.
Operativsystem: Windows 7 Home Premium, 64 bitar.
Övrigt: Trådlös mus och tangentbord, tv-tuner (dvb-t).
Effekt: 26-54 W.
Ljudnivå: 33-35 dBa.
Storlek: 48,5 x 19,4 x 37 cm.
Cirkapris: 6 500 kronor.

Plus: Tyst drift, bra pekskärm, bra pris
Minus: Låga prestanda, ingen usb 3
Betyg:  (6 av 10)


Pcmark Vantage-poäng

Totalt: 2 431
Bilder: 2 013
Tv och film: 1 563
Spel: 2 156
Musik: 3 013
Produktivitet: 2 550
Kommunikation: 1 845
Hårddisk: 4 502





Välkommen till Eforum!


Artikelkommentatorerna ansvarar själva för sina inlägg
RSS Den här artikeln har 0 kommentarer:

OBS! Denna artikel är mer än 60 dygn gammal och är därför stängd för vidare debatt.

DAGENS TOPPARTIKLAR

- PC för Alla:

Viewsonic Viewpad 10E

Bottennapp i
surfplatteträsket


- M3:

Det här vet vi om
Apples tv-satsning

(58 kommentarer)


- PC för Alla:

Wikipedia varnar för
klickbedrägerier


- PC för Alla:

Antivirusuppdatering
kraschar datorer

(13 kommentarer)


- PC för Alla:

"Så mycket tar Microsoft för
uppgradering till Windows 8"


- PC för Alla:

radera windows

Så rensar du hårddisken
från onödiga Windows-filer

(43 kommentarer)

Annons från Microsoft

- Partnerzon:

Så blir din webbläsare blixtsnabb

Till din smartphone | Fler app-tips

- PC för Alla:

shoebox

Plåta gamla pappersfoton


Antivirus online

Säkra din dator här!

Windows 7

Allt om Windows 7

Här hittar du artiklar, skolor, tips och trix om Windows 7.

Dagens surftips

- PC för Alla:

alternativeto

Hitta rätt gratisprogram


Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse

Nyhetsbrev

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!


Annons från Microsoft

Annons från Microsoft

- Partnerzon:

15 smarta genvägar som gör ditt surfande effektivare

- Partnerzon:

Så får du webbläsaren
att se ut som du vill

Dagens app

- PC för Alla:

shoebox

Plåta gamla pappersfoton


Dagens surftips

- PC för Alla:

alternativeto

Hitta rätt gratisprogram


Annons från Microsoft

- Partnerzon:

Så blir din webbläsare blixtsnabb

PC för Alla i mobilen

PC för Alla - nu som app!

Tävling

Vinn ultrabook!

I senaste PC för Alla

Hackare och virus

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Bli ett fan

PC för Alla on Facebook

Välj rätt dator

m.pcforalla.se

Har du en smartphone?
- missa inte vår mobilsajt!

Prisjämförelse

Nyhetsbrev

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!

Eforum


Nyheter från:



Senaste speltrailers från Loading.se


5minuter.se

Testa gratis: Filmerna som lär dig mer om programmen i din dator

Bli datorproffs på 5 minuter

PC för Allas smarta videokurser - testa gratis!
Prenumerera på nyheter

Missa inte PC för Allas
smarta nyhetsbrev
Beställ direkt:


Extreme

Läs mer om nyhetsbreven här!
PC för Alla-nätverket
Detta är PC för Alla  | Vi gör PC för Alla  | Kontakta oss  | Rättelser  | Kundservice  | Annonsera  | Press

AdtechHar du synpunkter på sajten? Kontakta sajtansvarig: Andreas Thors | Kontakta PC för Alla | Om cookies, personuppgifter & copyright
Karlbergsv. 77 106 78 Stockholm Tel: 08-453 60 00 Karta | Copyright © 1996-2012 International Data Group